Vrijeme je da MISLIMO O NAJBOLJIMA: Koliko naš sistem poklanja pažnje talenovanoj omladini
Srpskoj nedostaje sistemski pristup u radu sa talentovanom djecom, jer njihov uspjeh i razvoj sada zavise prvenstveno od roditeljske upornosti i entuzijazma nastavnika.
Poručuju sagovornici Srpskainfo koji su za naš list govorili o važnoj, ali zapostavljenoj temi u društvu – nadarenim đacima.
Izvjesno je da će njihov potencijal ostati neostvaren ukoliko se tim učenicima ne omogući adekvatno obrazovanje u skladu sa njihovim interesovanjima i preferencijama, a samim tim i sposobnostima, naglašava pedagog i profesor Filološkog fakulteta u Banjaluci Milica Drobac Pavićević.
– Obrazovna politika koja se sprovodi u našoj zemlji nema sistemski pristup u radu sa ovom populacijom učenika. Samim tim, ni prosvjetni radnici nemaju adekvatnu podršku za rad sa nadarenim učenicima. Sav rad se svodi na entuzijazam i posvećenost pojedinih učitelja i nastavnika. I to je dobro, bar će neko od učenika dobiti adekvatno i pravedno obrazovanje. Upravo takvi nastavnici su jedini resurs nadarenim učenicima u našem obrazovnom sistemu – ocjenjuje ona.
Drobac Pavićević širom Srpske drži edukacije za nastavnike, kako da prepoznaju talentovane đake i rade sa njima. Odziv prosvjetara je veoma dobar, što samo potvrđuje važnost teme i neopravdanu zapostavljenost ove populacije učenika.
Kao kočnicu u radu sa ovom djecom profesori najčešće navode izostanak adekvatne podrške od strane sistema.
– A to se dalje odnosi na izostanak finansijske podrške, nemanje standardizovanih mjernih instrumenata za identifikaciju, nedovoljne edukacije nastavnika za rad sa nadarenim učenicima, izostanak mehanizama podrške u vidu supervizija i mentorskog rada sa nastavnicima koji su uključeni u rad sa nadarenim učenicima, a s ciljem da se program učini samoodrživim – priča naša sagovornica.
Njen prijedlog je mentorski rad sa učenicima.
Sinonim za najuspješnije svakako je banjalučka Gimnazija, čiji đaci tradicionalno osvajaju medalje na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Kao ustanova, talentovanoj djeci mogu ponuditi sekcije i dodatne časove, koje nisu prekidali ni za vrijeme onlajn nastave, pa ipak njima je potrebno još više.
– U Srbiji postoji istraživački centar „Petnica“, gdje se djeca dodatno obučavaju i specijalizuju za oblasti koje vole, i evo, sada sam potpisala deset molbi naših učenika da se prijave za odlazak tamo. Bilo bi dobro kada bi se i kod nas sistemski riješio rad sa talentovanom djecom, kada bismo imali sličan centar gde bi stručna lica mogla da obuče naše pedagoge, psihologe, socijalne radnike i same profesore, kako da prepoznaju talente – smatra direktorka Vita Malešević.
Ona naglašava da i pored silne volje, profesorima, nažalost, na redovnoj nastavi ne ostaje previše vremena da se posvete talentima.
– Ta djeca bi morala imati drugačije zadatke, jer je njima možda i dosadno na redovnom času. Profesori mogu povremeno da im zadaju neko teže gradivo, ali ne mogu stalno tako raditi jer bi se onda poremetio redovni program – precizirala je ona.
Svoje iskustvo prenijela nam je profesorica srpskog jezika Željka Damjanović iz Doboja i dobitnica Svetosavske nagrade, koja već godinama predaje u srednjoj Ekonomskoj školi. Ona svoje đake podstiče da učestvuju u raznim projektima i takmičenjima, pomaže im da otkriju talente i raduje se njihovim uspjesima.
– Kao škola trudimo se da učenicima pružimo širok spektar tema i zanimanja, kako bi se i oni mogli prepoznati i usmjeriti u onome u čemu su dobri. Imamo izvanredne đake koji osvajaju prva mjesta u regionalnim, literarnim konkursima, slikaju, bave se oblastima koje nisu specifične za stručnu školu. To su izuzetno darovita djeca i traže drugačiji pristup i način rada – priča Damjanović.
Stvari se jesu pomjerile sa mrtve tačke osnivanjem komisija za talentovanu djecu u školama, smatra ona, ali i dalje je vodeći entuzijazam nastavnika i njihov osjećaj za rad sa ovim đacima.
– Nadarena djeca traže vrijeme i to vrijeme im treba posvetiti. Bilo bi dobro da se posebno odvoji rad sa talentima, to nam je naročito potrebno u ovom vremenu, kada svjedočimo strašnom odlasku ljudi. Moramo dati podršku mladima u sferi obrazovanja, onima koji sutra treba da nas vode – poručuje ova profesorica.
Važnost rada sa talentovanom omladinom, prepoznali su u organizaciji „Pereptuum mobile“ koja ima svoj Centar za talente, te već nekoliko godina vodi projekte za edukaciju nastavnika u osnovnim i srednjim školama, kako da na vrijeme otkriju i posvete pažnju nadarenoj djeci.
Pogrešno je mišljenje, kaže Ilija Trninić, da su daroviti đaci samo oni koji imaju sve petice u školi.
– U saradnji sa Ministarstvom porodice, od 2016. realizujemo programe ranog prepoznavanja i rada sa talentovanom, izvrsnom i darovitom omladinom. Radeći zajedno sa nastavnicima u osnovnoj i srednjoj školi, a potom i kroz kampove za talente, pokušavamo da identifikujemo i ponudmo nove servise da te mlade ljude uvedemo u novu oblast znanja – ističe Trninić.
I pored ogromnog truda pojedinaca, ne možemo zanemariti činjenicu da Srpskoj nedostaje sistemski pristup u radu sa talentovanom omladinom.
– Ne smiju postojeći programi da budu opterećenje i razlog da se ne radi sa talentovanim mladim ljudima. Već godinama zagovaramo da se uspostavi kamp za talentovanu omladinu koji će pružati stalne usluge i aktivnosti, po uzoru na “Petnicu” – zaključio je on, uz napomenu da se Vlada i ostali nivoi vlasti moraju strateški pozabaviti talentima.